Do czego służy kalamitka?

Kalamitka to zaworek znajdujący się przy elementach ruchomych, przez który wtłaczany jest smar lub olej do mechanizmów zamkniętych. Dzięki temu zostaje zmniejszona siła tarcia, a tym samym wydłużona żywotność urządzeń technicznych. Jeszcze nie tak dawno było to pojęcie znane każdemu kierowcy, ponieważ kalamitki standardowo instalowano w pojazdach. Obecnie znajdują one zastosowanie w wielu innych gałęziach przemysłu, a także okazują się być przydatne w przydomowym warsztacie lub garażu. Dowiedz się, czym są smarowniczki i do czego jeszcze służą!

Co to jest kalamitka?

Kalamitka to inaczej mówiąc smarowniczka. To urządzenie, które służy do dozowania smaru bądź oleju w urządzeniach technicznych, a dokładniej w ruchomych mechanizmach zamkniętych. Zaworek jest wykorzystywany najczęściej w urządzeniach z łożyskami ślizgowymi i podłączany do większej maszyny, takiej jak smarownica do łożysk.

Kiedy wykorzystuje się kalamitkę?

Dzięki smarowaniu metalowych elementów maszyny smar dociera do każdego zakamarku, nawet tego najtrudniej dostępnego. Jest to niezbędne, aby urządzenia działały długo i bezproblemowo. Jeśli zauważamy, że sprzęt działa topornie, to prawdopodobnie jest to spowodowane zbyt dużą siłą tarcia i brakiem odpowiedniej ilości smaru. Ponadto kalamitka jest przydatna do smarowania w celu konserwacji elementów maszyny oraz w sytuacji, gdy urządzenie nie będzie wykorzystywane przez dłuższy okres czasu. Wiele elementów smarów posiada jednocześnie składniki, które zwiększają odporność metalowych elementów na korozję.

Gdzie kupić smarowniczki?

Przy wyborze hurtowni, w której zaopatrzysz się w wysokiej klasy smarowniczki, warto zwrócić uwagę na:

  • renomę producenta,
  • zróżnicowanie oferty,
  • kompleksową obsługę,
  • możliwość dopasowania wymiarów do potrzeb klienta.

Sklep Deforin dysponuje szeroką ofertą kalamitek płaskich i stożkowych ze stali ocynkowanej o różnych średnicach, które doskonale sobie radzą w wielu odmiennych gałęziach przemysłu. Umożliwiają długotrwałe i skuteczne dozowanie środków smarnych nawet w najbardziej skomplikowanych systemach hydraulicznych, jak np. cylindry hydrauliczne. Docierają precyzyjnie, a przede wszystkim skutecznie do punktów tarcia, występujących w dużych i ciężkich maszynach. W ofercie sklepu znajdują się również akcesoria pomocnicze, pozwalające na stworzenie prawidłowo funkcjonującego zestawu smarowniczego. Są to m.in. bloki (kolektory) smarownicze i końcówki smarowe. Deforin to prawdziwy ekspert od układów centralnego smarowania, któremu warto zaufać.