Praca zawodowa a nasz poziom emocjonalny

praca-emocje

Wiele razy, gdy jesteśmy przeciążeni pracą, mamy zły dzień lub po prostu musimy wcześnie wstać, aby pójść do pracy, myślimy o tym, jak byłoby miło, gdybyśmy nie musieli pracować. Jednak, choć wiele osób o tym nie wie, praca jest bardzo ważnym i pozytywnym czynnikiem wpływającym na nasz poziom emocjonalny, ponieważ pomaga nam spełniać się także w sferze osobistej. Należy podkreślić, że mówiąc o tym, mam na myśli wykonywanie pracy, którą lubimy i która rozwija nasze umiejętności zawodowe i osobiste.

Komfort i dyskomfort w pracy.

Faktem jest, że często okazuje się, iż praca, którą zajmujemy, nie odpowiada temu, co naprawdę chcielibyśmy robić, ponieważ nie zwiększa umiejętności, które posiadamy i które chcielibyśmy rozwijać. W konsekwencji, jeśli nie czujemy się komfortowo w pracy, dyskomfort przenosi się na sferę osobistą i wpływa na nas na poziomie emocjonalnym. Rozwiązaniem jest próba zmiany zakresu obowiązków w firmie, jeśli to możliwe, a jeśli nie, próba znalezienia innej pracy zgodnej z naszymi celami, nawet jeśli jest to teraz bardzo skomplikowane.

Emocjonalne relacje w pracy.

Z drugiej strony, środowisko pracy jest również istotne dla dobrego samopoczucia w pracy. Relacje ze współpracownikami i szefami muszą być co najmniej serdeczne i oparte na wzajemnym szacunku, a w sytuacjach konfliktowych, które mogą pojawić się w codziennych kontaktach, należy prowadzić dialog. Napięta i lekceważąca atmosfera staje się nie do zniesienia, nawet jeśli jest to praca odpowiednia dla Ciebie.

Zanurz się w fachowych poradach zawodowych na Szukaj Pracy i zapewnij sobie świetlaną przyszłość!

Higiena emocjonalna a wydajność pracy.

Dlatego powinniśmy starać się znaleźć pracę, w której czujemy się spełnieni i swobodnie współpracujemy z kolegami (niekoniecznie musi się to pokrywać z tym, czego uczyliśmy się na studiach), co będzie zauważalne na poziomie osobistym, a w szczególności będzie miało pozytywny wpływ na nasz poziom emocjonalny.