Montaż przycisków oddymiania – co musisz wiedzieć?

Charakterystyczne przyciski – rozmieszczone w klatkach, korytarzach i halach – to element systemów oddymiania. Niepozorne pstryczki są niezwykle istotnym, integralnym składnikiem, który umożliwia ręczne uruchomienie systemu – np. gdy dostrzeżemy zagrożenie w postaci ulatniającego się dymu. Swobodny dostęp i odpowiednio szybka reakcja nierzadko gwarantuje bezpieczeństwo mieszkańców lub pracowników, ochraniając całą zabudową i elewację.

Rozmieszczenie przycisków, kolorystyka i montaż, musi spełniać wymogi, które narzucają odgórnie przepisy. O tych zasadach przeczytasz więcej w poniższym artykule.

Przyciski oddymiania – jak działają?

W dużym uproszczeniu – sygnał po wciśniętym przycisku trafia do tzw. centrali, która z kolei uruchamia siłowniki w klapach. Klapy montowane są na dachach, tak aby sukcesywnie i efektywnie odprowadzać nadmiar gazu i ciepła, który może np. uszkodzić elewację. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo – przyciski montowane są w kilku/kilkunastu miejscach w budynku, tak aby zapewnić jak najszybsza reakcję.

Więcej jeśli chodzi o przyciski oddymiania i przewietrzania.

Gdzie montuje się przyciski oddymiania?

Charakterystyczne, pomarańczowe przyciski montuje się w niemalże każdej zabudowie – począwszy od klatek schodowych, po ciągi komunikacyjne, zakłady pracy czy hale. Niezwykle pomocne (i najczęściej propagowane) jest powtarzalne montowanie na każdej kondygnacji – najlepiej w sposób symetryczny.

Docelowo, aby uruchomić przycisk należy najpierw zbić szybkę, a następnie wcisnąć znajdujący się w środku klawisz. Profesjonalne systemy posiadają także dodatkowe funkcje, które zwiększają bezpieczeństwo mieszkańców lub pracowników. Wśród nich wymienia się np. diody, które informują o stanie systemu. Tak oto dioda, która świeci ciągłym, zielonym światłem informuje o dozorze. Pulsacyjne, pomarańczowo-żółte światło informuje o uszkodzeniu, a dioda czerwona odpowiada sytuacji alarmowej.

Tak stworzona sygnalizacja ułatwia obserwacje systemu, umożliwiając reakcję ze strony np. nadzoru budynku. Systemu oferowane przez D+H Polska posiadają ową sygnalizację, dzięki której obserwacja i analiza centrali jest szybsza, efektywniejsza i łatwiejsza.

Zasady montażu przycisków oddymiania

Znając już uproszczony schemat działania i funkcjonowania przycisków, przejdźmy do zasad montażu, które nierzadko regulowane są przez przepisy, funkcjonujące w naszym kraju.

Podstawowa zasada głosi, aby przyciski montowane były w widocznych miejscach. Rekomenduje się, aby ich montaż był na głównych ścianach lub w centralnych punktach korytarza. Unikaj chowania ich za skrzynkami, drzwiami lub we wnękach, które w sytuacji alarmowej mogą być trudno dostępne. Aby ułatwić znalezienie przycisków wykorzystaj tablice informacyjne i odpowiednie oznakowanie.

Dodatkowo przyciski oddymiania powinny być maksymalnie uniwersalne – tak aby skorzystać z nich mógł każdy, kto czuje się zagrożony. Przyjęło się więc, że przyciski montuje się na wysokości ok. 1.5 metra, ułatwiając tym samym dostęp m.in. osobom niepełnosprawnym.

W montażu warto uwzględnić także inne elementy – np. dostęp do górnego, punktowego oświetlenia, który ułatwi znalezienie klawisza lub umieszczenie go w bliskim kontakcie z drzwiami (np. wejściowymi lub głównymi). Im bardziej intuicyjne rozmieszczenie przycisków, tym większa szansa, że mieszkańcy lub pracownicy go odnajdą (lub zapamiętają jego lokalizację).