Problemy zdrowotne związane z siedzącym trybem pracy

Spędzanie dużej ilości czasu w pracy siedzącej bez ruchu jest związane z kilkoma zagrożeniami dla zdrowia, w tym z różnymi rodzajami problemów z mięśniami i kośćmi w pracy siedzącej, które mogą ostatecznie prowadzić do problemów z przeciążeniem mięśni lub skrócenia średniej długości życia.

Badanie opublikowane w American Journal of Preventive Medicine w 2016 roku przypisało 4% wszystkich zgonów na całym świecie temu „efektowi krzesła”. Innymi słowy, około 400 000 zgonów rocznie. Ten tzw. siedzący tryb życia dotyczy już 60% populacji, która pozostaje bez ruchu w fotelu średnio ponad trzy godziny dziennie, a w przypadku dorosłych sięga to pięciu godzin.

Choć zdecydowana większość dolegliwości odczuwana jest w dłuższej perspektywie czasowej, skutki braku przerwy na rozprostowanie nóg odczuwalne są również w krótkim okresie czasu. Według wielu badań, 15% osób, które pracują w pozycji siedzącej doświadcza w pewnym momencie zaburzeń układu kostnego i mięśniowego w wyniku wielogodzinnej bezczynności. Jasne jest, że ten rodzaj siedzącej pracy kończy się powodując nadwagę, która prowadzi do chorób układu krążenia, zwiększając dolegliwości serca.

Oto główne problemy z mięśniami i kośćmi, które mogą być spowodowane spędzaniem wielu godzin bez ruchu. Siedzenie bez robienia przerw, aby dać organizmowi odpocząć, prędzej czy później zbierze swoje żniwo. Wielu pracowników spędza wiele godzin przed ekranem komputera, nie mogąc się ruszyć.

A fakt spędzania kilku godzin bez ruchu może powodować szereg problemów mięśniowo-szkieletowych, które mogą się nasilać, jeśli nie zadbamy o prawidłową postawę ciała, a miejsca pracy nie będą odpowiednio przystosowane. W większości przypadków najbardziej cierpi na tym kręgosłup. Przyjrzyjmy się niektórym długotrwałym chorobom.

Ból grzbietu

Występuje, gdy odczuwamy silny ból w okolicy grzbietowej kręgosłupa. Często mylony jest ze zwykłym bólem pleców, który może promieniować do klatki piersiowej lub boków. Aby tego uniknąć, powinniśmy unikać długotrwałego siedzenia przy biurku i używać ergonomicznego krzesła.