Jak rozpoznać wypalenie zawodowe?
Często słyszymy o wypaleniu zawodowym, błędnie kojarząc je z samym stresem. Czym jest wypalenie zawodowe i jak je rozpoznać? Przyczyną może być długotrwały stres, ale nie tylko. Gdy się stresujemy oznacza to, że nam na czymś zależy. Człowiek wypala się powoli, jest to długi proces i przeważnie niezauważalny. Traci motywację, siłę i energię. Zazwyczaj do wypalenia zawodowego dochodzi, gdy jesteśmy ignorowani: pomijani w awansach, decyzjach, gdy nie możemy liczyć na pomoc innych osób.
Kto traci motywację do pracy?
Motywację do pracy tracą pracownicy, którzy na co dzień podejmują strategiczne decyzje, obarczone wysokim ryzykiem. Jest to związane z uczuciem nieustannej presji i stałym napięciem. Jaka jest zasadnicza różnica między stresem, a wypaleniem? Stres jest stanem, z którego można powrócić do równowagi psychicznej. Jak radzić sobie z takimi sytuacjami? Jedną z prostszych porad według ekspertów portalu www.szukajpracy.pl jest to, że wystarczy np. mniejsza ilość obowiązków lub urlop, by motywacja do dalszej pracy powróciła. Wypalenie zawodowe natomiast to droga bez powrotu, ślepa uliczka. Ludzie wypaleni czują się beznadziejni, bezradni oraz brak im nadziei na poprawę sytuacji. Nienawidzą swojego miejsca pracy, do współpracowników także nie pałają żadną sympatią. Na samą myśl, że rano muszą stawić się w biurze, sklepie itd., dostają mdłości.
Wpływ nadmiernego stresu
Stres zaś sprawia, że jesteśmy nadaktywni i wszystko jest pilne. U osób doświadczających wypalenia zauważyć można kilka cech: lekceważą osobiste potrzeby, zaniedbują rodzinę, pracują ciężej, niż wymaga to sytuacja oraz chaotycznie się zachowują. Jeśli zauważysz u siebie oznaki wypalenia, nie czekaj zbyt długo. Wprowadź zmiany, zadbaj o siebie, porozmawiaj z przełożonym. Ostatecznie zawsze możesz zmienić pracę.